Impact Model Settings & Characteristics


The impact-model table below documents the participating impact models in ISIMIP, covering basics such as sector and contact person, as well as detailed information about the model settings and characteristics used for each ISIMIP simulation round. The models can be filtered according to sector and simulation round. A search is also provided which covers the contact people. The complete set of database entries for the selected models can be downloaded to an Excel file using the blue link below right. If you want to know what experiments are covered by every model, see our Output Data table.

Modelling groups can edit the entry for their models by logging in to their Dashboard. Please get in touch if you don't yet have a login.

Note: Not all models listed in this table have publicly available data. Field "Simulation Round Specific Description" indicates with as asterisk (*) whether this is the case.

Model Simulation round Sector Contact person Email
ISIMIP2b
ISIMIP2a
ISIMIP Fast Track
Forests
Alessio Collalti
Daniela Dalmonech
Carlo Trotta
ISIMIP2b
ISIMIP2a
ISIMIP Fast Track
Forests
Alessio Collalti
Daniela Dalmonech
Carlo Trotta
3PG
ISIMIP2a
Forests
Volodymyr Trotsiuk
ISIMIP2b
Forests
Andrey Lessa Derci Augustynczik
Rasoul Yousefpour
4C
ISIMIP2b
Forests
Martin Gutsch
Mats Mahnken
Christopher Reyer
ISIMIP3b
ISIMIP3a
Agriculture
Oleks Mialyk
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Lakes (global)
Zeli Tan
ISIMIP2b
Lakes (local)
Zeli Tan
ISIMIP3b
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Fisheries (global)
Nicolas Barrier
Laurent Bopp
Jerome Guiet
Olivier Maury
Jonathan Rault
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Fisheries (regional)
Beth Fulton
ISIMIP3b
Fisheries (regional)
Kelly Ortega Cisneros
ISIMIP2b
ISIMIP2a
ISIMIP Fast Track
Forests
David Cameron
ISIMIP3b
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Fisheries (global)
Daniele Bianchi
Eric Galbraith
Jerome Guiet
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Terrestrial biodiversity
Matthias Biber
Christian Hof
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Terrestrial biodiversity
Matthias Biber
Christian Hof
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Terrestrial biodiversity
Matthias Biber
Christian Hof
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Terrestrial biodiversity
Matthias Biber
Christian Hof
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Biomes
Louis Francois
Alexandra Henrot
ISIMIP2b
ISIMIP2a
ISIMIP Fast Track
Forests
Marie Dury
Louis Francois
Alexandra Henrot
ISIMIP2a
Agriculture
Allard de Wit
ISIMIP3a
Biomes
Sian Kou-Giesbrecht
ISIMIP2a
Agriculture
Peter Lawrence
ISIMIP2a
ISIMIP Fast Track
Water (global)
Maoyi Huang
Guoyong Leng
ISIMIP2b
Biomes
Sonia Seneviratne
Wim Thiery
ISIMIP2b
Permafrost
Sonia Seneviratne
Wim Thiery
ISIMIP2b
Water (global)
Sonia Seneviratne
Wim Thiery
ISIMIP2b
Agriculture
Sonia Seneviratne
Wim Thiery
ISIMIP2b
Lakes (global)
Sonia Seneviratne
Wim Thiery
ISIMIP2b
Water (global)
Guoyong Leng
ISIMIP3b
ISIMIP3a
Agriculture
Takahashi Kiyoshi
Okada Masashi
ISIMIP3b
ISIMIP3a
ISIMIP2b
Water (global)
Peter Burek
Luca Guillaumot
Yusuke Satoh
ISIMIP3b
ISIMIP3a
Agriculture
Toshichika Iizumi
ISIMIP3b
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Fisheries (global)
William Cheung
DBH
ISIMIP2b
ISIMIP2a
ISIMIP Fast Track
Water (global)
Qiuhong Tang
ISIMIP3b
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Fisheries (global)
Julia Blanchard
Camilla Novaglio
ISIMIP Fast Track
Coastal Systems
Jochen Hinkel
Daniel Lincke
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Biomes
Hanqin Tian
ISIMIP3b
Agriculture
Oscar Castillo
ISIMIP Fast Track
Agriculture
Dennis Ojima
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Water (regional)
Alexander Gelfan
ISIMIP2a
ISIMIP Fast Track
Agriculture
Erwin Schmid
ISIMIP3b
ISIMIP3a
ISIMIP2a
Agriculture
Juraj Balkovic
Christian Folberth
Nikolay Khabarov
ISIMIP2a
Agriculture
Roberto César Izaurralde
ISIMIP3b
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Fisheries (global)
Villy Christensen
Marta Coll
Jeroen Steenbeek
ISIMIP3b
ISIMIP Fast Track
Fisheries (global)
Hubert du Pontavice
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Fisheries (regional)
Marta Coll
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Fisheries (regional)
Susa Niiranen
ISIMIP3b
Fisheries (regional)
Kelly Ortega Cisneros
Lynne Shannon
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Fisheries (regional)
Marta Coll
ISIMIP3b
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Fisheries (regional)
Tyler Eddy
ISIMIP3b
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Fisheries (regional)
Cathy M. Bulman
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Fisheries (regional)
Marta Coll
Chiara Piroddi
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Fisheries (regional)
Christopher Lynam
Nicola D. Walker
ISIMIP3b
Fisheries (global)
Colleen M. Petrik
ISIMIP2b
Lakes (local)
Georgiy Kirillin
Tom Shatwell
ISIMIP2b
ISIMIP2a
ISIMIP Fast Track
Forests
Harald Bugmann
Nica Huber
Timothy Thrippleton
ISIMIP2b
ISIMIP2a
ISIMIP Fast Track
Agriculture
Christian Folberth
Hong Yang
ISIMIP2a
Agriculture
Christian Folberth
Hong Yang
GLM
ISIMIP2b
Lakes (local)
Robert Ladwig
Tadhg Moore
ISIMIP2b
ISIMIP2a
ISIMIP Fast Track
Forests
Dani Nadal-Sala
Santi Sabate
ISIMIP2b
Lakes (global)
Malgorzata Golub
Daniel Mercado
ISIMIP2b
Lakes (local)
Tadhg Moore
H08
ISIMIP3b
ISIMIP3a
ISIMIP2b
ISIMIP2a
ISIMIP Fast Track
Water (global)
Naota Hanasaki
ISIMIP2a
Water (regional)
Stefan Plötner
ISIMIP2a
Water (regional)
Alejandro Chamorro
ISIMIP2a
Water (regional)
Julia Reinhardt
Tobias Vetter
ISIMIP2a
Water (regional)
Alejandro Chamorro
ISIMIP2a
Water (regional)
Rohini Kumar
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Water (regional)
David Gustafsson
Ilias Pechlivanidis
ISIMIP Fast Track
Biomes
Andrew Friend
Tim Rademacher
ISIMIP3a
Water (global)
Tobias Stacke
ISIMIP2a
Permafrost
Maxim Arzhanov
Alexey Eliseev
ISIMIP Fast Track
Agriculture
Elke Stehfest
ISIMIP3b
ISIMIP3a
Agriculture
Atul Jain
Lin Tzu-Shun
ISIMIP Fast Track
Biomes
Pete Falloon
ISIMIP Fast Track
Water (global)
Rutger Dankers
ISIMIP2a
Biomes
Richard Betts
ISIMIP2a
Permafrost
Richard Betts
ISIMIP2a
Water (global)
Richard Betts
ISIMIP2b
Biomes
Camilla Mathison
ISIMIP2b
Water (global)
Camilla Mathison
ISIMIP Fast Track
Fire
Chantelle Burton
ISIMIP2b
ISIMIP2a
ISIMIP Fast Track
Water (global)
Manolis Grillakis
Aristeidis Koutroulis
ISIMIP Fast Track
Biomes
Axel Kleidon
Ryan Pavlick
ISIMIP2b
Lakes (global)
Andrey Debolskiy
Victor Stepanenko
ISIMIP3b
ISIMIP3a
Agriculture
Andrew Smerald
ISIMIP Fast Track
Vector-borne diseases (health)
Cyril Caminade
Andy Morse
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Biomes
Matthew Forrest
ISIMIP3a
ISIMIP2a
ISIMIP Fast Track
Agriculture
Stefan Olin
Thomas Pugh
Sam Rabin
ISIMIP2b
ISIMIP2a
ISIMIP Fast Track
Forests
Matthew Forrest
ISIMIP2b
ISIMIP2a
ISIMIP Fast Track
Water (global)
Dieter Gerten
Sebastian Ostberg
ISIMIP2b
ISIMIP2a
ISIMIP Fast Track
Biomes
Sebastian Ostberg
Sibyll Schaphoff
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Permafrost
Sebastian Ostberg
Sibyll Schaphoff
ISIMIP3b
ISIMIP3a
ISIMIP2b
ISIMIP2a
ISIMIP Fast Track
Agriculture
Jonas Jaegermeyr
Sara Minoli
Christoph Müller
ISIMIP Fast Track
Vector-borne diseases (health)
Sari Kovats
ISIMIP2a
Forests
Ruediger Grote
ISIMIP2b
ISIMIP2a
ISIMIP Fast Track
Water (global)
Yusuke Satoh
ISIMIP Fast Track
Vector-borne diseases (health)
Pim Martens
ISIMIP2b
ISIMIP2a
ISIMIP Fast Track
Water (global)
Tobias Stacke
ISIMIP Fast Track
Water (global)
Simon Gosling
ISIMIP3b
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Fisheries (global)
Ryan Heneghan
Simon Jennings
ISIMIP3b
Fisheries (regional)
Jonathan Reum
ISIMIP3b
Fisheries (regional)
Phoebe Woodworth-Jefcoats
ISIMIP2b
Lakes (local)
Raoul-Marie Couture
Marianne Côté
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Water (global)
Jinfeng Chang
Philippe Ciais
ISIMIP2b
ISIMIP2a
ISIMIP Fast Track
Biomes
Jinfeng Chang
Philippe Ciais
ISIMIP2b
Permafrost
Jinfeng Chang
Philippe Ciais
ISIMIP2a
Agriculture
Philippe Ciais
Xuhui Wang
ISIMIP2b
Water (global)
Jinfeng Chang
Philippe Ciais
ISIMIP2b
Permafrost
Jinfeng Chang
Philippe Ciais
ISIMIP2b
Biomes
Jinfeng Chang
Philippe Ciais
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Fisheries (regional)
Ricardo Oliveros-Ramos
ISIMIP2b
ISIMIP2a
ISIMIP Fast Track
Water (global)
Niko Wanders
ISIMIP2a
ISIMIP Fast Track
Agriculture
Delphine Deryng
ISIMIP3b
ISIMIP3a
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Agriculture
Wenfeng Liu
Hong Yang
ISIMIP2b
ISIMIP2a
ISIMIP Fast Track
Forests
Annikki Makela
Francesco Minunno
Mikko Peltoniemi
ISIMIP3b
Agriculture
Florian Zabel
ISIMIP2a
Agriculture
Gen Sakurai
ISIMIP2a
Forests
Mathieu Fortin
Thomas Pérot
Patrick Vallet
Francois de Coligny
ISIMIP Fast Track
Biomes
Mark Lomas
ISIMIP3b
ISIMIP3a
Agriculture
Babacar Faye
Tommaso Stella
Heidi Webber
ISIMIP2b
Lakes (global)
Marjorie Perroud
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Water (regional)
Georgy Ayzel
Yeugeniy Gusev
Evgeny E. Kovalev
Olga Nasonova
ISIMIP2a
Water (regional)
Su Buda
ISIMIP2b
Water (regional)
Vimal Mishra
Harsh L. Shah
ISIMIP2a
Water (regional)
Dipangkar Kundu
Mikolaj Piniewski
Floris van Ogtrop
ISIMIP2a
Water (regional)
Prasad Daggupati
ISIMIP2a
Water (regional)
Michael Strauch
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Water (regional)
Aklilu Dinkneh
Sandhya Rao
ISIMIP2a
Water (regional)
Ousmane Seidou
ISIMIP2a
ISIMIP Fast Track
Water (global)
Sungmin O
Rene Orth
Sonia Seneviratne
ISIMIP2a
Water (regional)
Su Buda
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Water (regional)
Shaochun Huang
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Water (regional)
Valentin Aich
Shaochun Huang
Valentina Krysanova
Stefan Liersch
Anastasia Lobanova
M. Rocío Rivas López
Tobias Vetter
Michel Wortmann
ISIMIP2b
Lakes (local)
Damien Bouffard
Carl Love Mikael Råman Vinnå
Martin Schmid
ISIMIP2b
Temperature-related mortality (health)
Yasushi Honda
ISIMIP Fast Track
Vector-borne diseases (health)
Adrian Tompkins
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Biomes
Min Chen
Fang Zhao
VIC
ISIMIP2b
ISIMIP2a
ISIMIP Fast Track
Water (global)
Harsh L. Shah
Fulu Tao
Tian Zhou
ISIMIP2a
Water (regional)
Su Buda
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Water (regional)
Xiaoyan Wang
Tao Yang
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Water (regional)
Vimal Mishra
Harsh L. Shah
ISIMIP2b
Lakes (global)
Bram Droppers
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Water (regional)
Shaochun Huang
VIP
ISIMIP2a
Water (regional)
Suxia Liu
Not yet active
ISIMIP3b
ISIMIP3a
ISIMIP2b
ISIMIP2a
ISIMIP Fast Track
Biomes
Akihito Ito
Kazuya Nishina
ISIMIP2a
Water (global)
Junguo Liu
Ganquan Mao
WBD
ISIMIP2b
Water-borne diseases (health)
Paul Chua
WBM
ISIMIP Fast Track
Water (global)
Balasz Fekete
ISIMIP3a
ISIMIP2b
Water (global)
Wei Qi
ISIMIP Fast Track
Water (global)
Petra Doell
Stephanie Eisner
Martina Flörke
Felix Portmann
ISIMIP2a
Water (global)
Martina Flörke
Hannes Müller Schmied
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Water (global)
Martina Flörke
Hannes Müller Schmied
ISIMIP3b
ISIMIP3a
Water (global)
Hannes Müller Schmied
Tim Trautmann
ISIMIP2a
Water (regional)
Stephanie Eisner
Martina Flörke
ISIMIP3b
ISIMIP2b
Fisheries (global)
Jason Everett
Ryan Heneghan
ISIMIP2b
Lakes (local)
Sebastiano Piccolroaz
Bronwyn Woodward
Richard Iestyn Woolway
ISIMIP2b
Lakes (local)
Sebastiano Piccolroaz
Bronwyn Woodward
Richard Iestyn Woolway
mHM
ISIMIP2b
ISIMIP2a
Water (regional)
Rohini Kumar
Oldrich Rakovec
Luis Samaniego
ISIMIP2a
Agriculture
Joshua W. Elliott
ISIMIP3b
ISIMIP3a
ISIMIP2a
ISIMIP Fast Track
Agriculture
Joshua W. Elliott
Jonas Jaegermeyr